دیرینه یادگار فرهنگ ایران (جشن نوروز)

     به نام دادار دادآفرین

دیرینه یادگار فرهنگ ایران

جشن نوروز

در میان آداب و سنن و جشن‌‌های پرشمار ایرانی، نوروز شاه ستون همه این مراسم است و از این رو، ایران و نوروز و ایرانی از یکدیگر جداشدنی نیستند. نوروز خجسته جشنی است که از این سرزمین برخاسته، طول اعصار را پیموده و بار فرهنگ ایرانی گرفته و در ایران فرهنگی، جا باز کرده و اکنون در سرتاسر جهان، نام آشنا و دوست‌داشتنی شده است و این افتخار فرهنگ ایرانی است که بارها در تاریخ تکرار شده است.

نوروز برابر با اول فروردین ماه روزشمار خورشیدی جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق مختلف فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند.

نـوروز، جشن شکوهمـند ایران باستان، گــویای پیـشینه­ ی تابناک میهن ما و جلوه­ای مهم از فرهنگ غنی قـوم ایران است. نوروز که قرن­های دراز است بر همه جشن­های جهان فخر می فروشد، از آن روسـت که یک قــرارداد مصنـوعی اجتماعـی و یا یک جشن تحمیلی نیست. نوروز، جشن جهان اســت و روز شادمانـی زمین، آسمان، آفتاب و….

فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم­های نو برای آینده است. آینده­ ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. سال نومی شود، زمین نفسی دوباره می کشد، برگ­ ها به رنگ در می­ آیند و گل­ ها لبخند می زنند.

حلول سال نو و تولد دوباره طبیعت، عید فرخنده و کهن نوروز باستانی یادگار نیاکان و پیام‌آور دوستی، عشق و محبت است که با لطافت گیاه و خرمی طبیعت آمیخته شده است. تحول به مراحل نیکوتر و برتر است؛ خدایای رحمان نوید میلاد سال نو را بر دوش نسیم بهاری گذاشت تا این امانت سبز را به رسم آغاز به خالق سپارد.

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان آرزومندیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =